spartacus

spartacus: kan ve kum (özgün adı: spartacus: blood and sand), tarihsel bir olayı konu alan amerikan yapımı dizidir. dizi tarihsel bir karakter olan trakyalı asker spartacus'ün köle olmasını ve bir gladyatöre dönüşümünü anlatmaktadır. dizinin kaynağı howard fast'ın aynı isimde yazdığı kitaptır. hikâye milattan önce 73-71 yıllarında roma cumhuriyeti'nde geçmektedir. ilk bölüm 22 ocak 2010 tarihinde yayınlanmıştır. ilk sezonsa 13 bölümde tamamlanmıştır.
aksiyon falan her şey 10 üzerinden 10 4 kez falan da bitirdim sıkılmadan ama müstehcen sahnelerin çokluğu aile diziliğinden çıkarıyo be size tavsiyem yalnız izleyin
dizinin başrol oyuncusu spartacus rolünün sahibi (bkz:andy whitfield) kanserden hayatını kaybettiği için ikinci sezondan itibaren yerine (bkz:liam mcıntyre) geçmiştir. ayrıca (bkz:manu bennett) ve (bkz:dustin clare) oyunculuğu muazzam seviyededir.
1. sezon finali muazzamdı.
 spoiler!
crixsus gerçekleri görüp spartacus'un yanında yer aldı.tek üzüldüğüm nokta usher denen adinin yine paçayı yırtmış olması..
2. kez izlemeye başladığım, izledikce yeni olaylar keşfettiğim dizi
başrol andy whitfield hayatını kaybettikten sonra bende büyük bi boşluğa sebep olan, savaş dizisi. halbuki tam bir trakyali gibi davranıyor role tam oturuyordu. ilk sezonu unutulmaz olup diğer sezonları da "eh işte" kıvamındadir. yalnız yine de finaline 10/10 vermezsek de hakkını yemiş oluruz. ah ulan keşke o finali andy oynasaydı da görseydik!
not:7.5/10