squid game

bir netflix kore dizisi
ölüm kalım oyunu başlıyor tamamını izleyip tekrar yazacağım

 spoiler!
kredi ve borca batmış, para için her şeyi yapabilecek hale düşmüş veya düşürülmüş, hayatın her kesiminden 456 kişiye, büyük kazanç vaadiyle kore'nin geleneksel çocuk oyunlarını oynamak üzere gizemli davetiyeler gönderilir. davete icabet eden 456 katılımcı 45.6 milyar won kazanmak için oyunlar oynayacakları bilinmeyen bir adaya götürülür. altı günde altı oyun oynayacaklar ve her oyun sonunda elenenler hayata veda edecek.
.
kaybedenin hayata veda ettiği bu ölümcül oyunlar insan türünün bünyesindeki uçurumları keşfetmek için deney alanı gibidir. adada tamamen çocukların dünyasından yola çıkılarak bir dünya inşa edilmiş ve insanların hayatta kalma güdüsüyle tercih ettikleri veya etmedikleri, yaptıkları veya yapmadıkları, bu kurgulanmış gerçekliği inşa edenler tarafından sömürülmektedir.
.

dokuz bölümlük diziye mantık çerçevesinde bakıldığında dizi çok saçma gelebilir. fakat bütün eksiklerine rağmen sadece 6 bölümde hissettirdikleri için bile izlenebilir, insanın hayatta kalmak için neler yapabileceği görmeye değer.
.
özellikle misket oyunu bölümü çok güzeldi.
camlı oyun bölümü için çok övgü duymuştum ama nedense o bölümde ben o kadar heyecanlanmadım. misket bölümü gerçekten çok iyiydi. hem beklenmedikti hem de çok duygusaldı.