stefan zweig

(d. 28 kasım 1881, viyana/ avusturya-macaristan - ö. 22 şubat 1942, petrópolis/ rio de janeiro/ brezilya)
avusturyalı romancı, oyun yazarı, gazeteci ve biyografi yazarı.
herhangi bir kitabını okumadan önce hayatını incelerseniz, okuduklarınız daha bir anlam kazanır. özellikle (bkz:satranç) okunmalı ve diğer eserleride tabiki
yaklaşık on-on iki tane kitabını okuduğum ve hepsine bayıldığım yazar. duygu ve düşünceleri anlatmak konusunda üstüne tanımam.
1881 yılında viyanada doğmuştur. 1994 yılında avrupa'nın içine düştüğü duruma dayanamayarak karısıyla birlikte intihar etmiştir. türkçe de yaklaşık 24 tane kitabı bulunmaktadır.
(1881-1942)
20 ekim 1881'de viyana'da doğdu. 1920-1928 yılları arasında yazdığı üç büyük usta, kendi hayatının şiirini yazanlar, kendileriyle savaşanlar büyük ses getirdi. hayatı boyunca her tür resmi ödülü reddeden zweig 1940 yılında bir konferans için güney amerika'ya gitti ve hayatını orada sürdürdü. zweig, 23 şubat 1942 yılında ikinci eşi lotte ile birlikte, yazdığı bir çok roman kahramanı gibi savaşın neden olduğu derin bir umutsuzluk duygusuyla ölümü seçti.
içimde bir şey haklı çıkmak istiyordu ve savaşabildiğim tek şey öteki ben'di... (bkz:stefan zweig) / (bkz:satranc)

@namahlas
yaklaşık 70-80 sayfalık kitapları ile insanı sıkmayan hızlıca okunup biten ve son zamanlarda instagramın popüler kitaplarının yazarı.
avusturyalı romancı, oyun yazarı, gazeteci ve biyografi yazarı. roman, öykü, tiyatro, deneme, şiir, seyahat, anı türlerinde yirmiden fazla eser vermiştir. 
bu aralar iş bankası yayınları’nın yeni yayımladığı kitabı “kızıl” revaçta.
en sevdiğim yazardır. insan psikolojisini çok güzel ele alıyor ve anlatıyor. kısa kısa öyküleri olan bu yazarın bütün kitapları okumaya değer.
  • /
  • 2