samsam

Durum: 1250 - 6 - 0 - 0 - 26.11.2020 17:03

Puan: 6006 - okutman

4 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Admin.

www.bivido.com
  • /
  • 125

the queen's gambit

başarılı bir roman uyarlaması olmuş. dizinin ismi de “vezirin önünde yer alan piyonun feda edilmesi” (1. d4 d5 2. c4) şeklinde yapılan hamleye verilen isimden (vezir gambiti) gelmektedir.

 spoiler!
satranç odaklı bir dizi gibi görünse de dizi aslında dahi çocuklar, vietnam savaşı’nın travması, evlat edinme, müzik, moda, sınıf eşitsizliği ve feminizm gibi bir çok konuyu ele alıyor. beth adındaki kız babasının annesi ile ilgilenmemesi üzerine annesinin arabayla kaza süsü verdiği intiharı neticesinde 9 yaşındayken dini bir yetimhaneye verilmesi ile hayat mücadelesinin ortasında bulur kendisini yetimhane de görevli olan mr. shaibel sayesinde satranç öğrenir ve kendini geliştirir. sonrasında evlatlık gittiği aile de sorunlar yaşar tüm hayatını satranç oynamaya ve en iyi olmaya adar tüm turnuvalara katılır. oyunlar güzel anlatışmış beth'in hayal dünyasında oynadığı sahnelerde çok güzel açıkcası dizide tek takıldığım yer yetimhanedeki arkadaşı ve mr. shaibel'i ne zaman görmeye gidecek diye sürekli bekledim durdum biraz vefasız çıktı bizim beth özellikle mr. shaibel'e karşı izlemenizi tavsiye ederim

film önerisi

çok fazla var ara ara girip yazıcam ama ilk aklıma gelen the best offer türkçe ismi en iyi teklif

bir başkadır

netflix'te 12 kasım 2020'de gösterime giren, berkun oya'nın yazıp yönettiği türk dizisi. konu bir başkadır (benim memleketim) tadında.
farklı sosyal hayatlara, farklı zevklere, inançlara ve farklı ekonomik koşullara sahip bir grup insanın birbirlerinin hayatlarına dokunuşlarını konu alıyor. alışılmadık bir çekim tekniği var böyle sanat filmleri gibi dakikalarca aynı sahnede kalan kamera gibi ama boş boş gelmiyor insana farklı bişey yakalanmış gibi. oyuncular bence çok başarılı herkes olduğu role girmiş özellikle öykü karayel senarist farklı hayatları iyi gözlemlemiş veya içerisinde bulunmuş tamam belki eksikler var ama bu bir dizi sığabiildiği kadar. son olarak tv dizilerindense platformlarda çıkan yerli dizilerin hepsi sanki daha başarılı misal (bkz:şahsiyet) masum atiye ayrıca süre olarak 2.5 saat sürmüyor olması muhteşem

kırmızı oda

yazar gülseren budayıcıoğlu'nun madalyonun içi adlı eserinden uyarlanmış dram ve psikolojik türündeki yerli dizi
başrollerinde binnur kaya, tülin özen, burak sevinç, meriç aral gibi oyuncuların olduğu ve birçok kere binnur kaya'nın sosyal medya da caps'ine maruz kaldığımız görüntüde bu diziye aittir

sadakatsiz

med yapım ve mednova yapım imzalı cansu dere, melis sezen, caner cindoruk, özgeözder, yeliz kuvancı'nın oynadığı fragmanı ile çok konuşulan, dram ve psikolojik gerilim türündeki türk yapımı dizi, ingiliz yapımı doctor foster dizisinden uyarlanmıştır.

çok konuşulan fragman

annemin yarası

savaş yıllarının acı hatıralarını anlatan yerli yapım çok fazla savaş hikayesi yok bir olayın üzerinden bence güzel anlatılmış filmi beğendim. renkler mekanlar çok güzel ve konu da iyi bence ayrıca ozan güven muhteşem oynamış meryem uzerli beklentimin çok üstünde oyunculuklar genel olarak iyi
filmi tavsiye ediyorum ortalama yerli filmlerin üzerinde

fragman bırakıyorum buraya

the queen's gambit

23 ekim'de netflix'te yayınlanan mini dizi tamamını izlediğimde yeniden yazacağım güzel başladı

fragman

extraction

2020 yapımı amerikan aksiyon gerilim filmidir. yönetmenliğini sam hargrave yapmış aksiyon severler için dakar'ın kemekeşliği içerisinde çekilmiş mükemmel bir film olmuş. başından sonuna muhteşem aksiyon sahnelerin olduğu çok güzel bir film. senaryo klişe olabilir ama aksiyon filmlerinde bakılan daha çok sahneler ve çekim kalitesi bence oldukça başarılı tavsiye edilir.

cep herkülü naim süleymanoğlu

(bkz:hayat van eck)'in başrolünde oynadığı yarı biyografik yarı siyasi olan film size sadece naim süleymanoğlu'nun hayatını değil, bulgar hükümetinin türklere uyguladığı asimilasyon politikalarını da anlatıyor ve bu iki konuyu birbiriyle bağlantılı bir şekilde gösteriyor. naim süleymanoğlu'nun sıradan bir hayatı olmadığını ve kazanmış olduğu başarıların bir çığlık olduğunu sesini dünyaya duyurmak için çaba gösterdiğini görüyoruz. netflix'te izleyebileceğiniz güzel bir film.

bird box

sandra bullock'un başrolünde olduğu josh malerman’ın romanından uyarlanan netflix filmi. detaylara çok takılmazsanız, yalnızca ilgi çekici bir konu eşliğinde gerilmek istiyorsanız gayet amacına ulaşan, güzel bir film.
  • /
  • 125
  • /
  • 101

bir başkadır


kırmızı oda


sadakatsiz


annemin yarası


the queen's gambit


extraction


jennifer lawrence


yarına tek bilet


demet akbağ


ufuk bayraktar


  • /
  • 101

notre-dame'ın kamburu

çok önceden kötü bir yayınevine ait cep kitabı şeklinde olanını okumuştum. ona rağmen güzeldi. yazarın tasvirleri sağ olsun kitapta geçen mekânların, karakterlerin görünüşleri, atmosfer hâlâ hayalimde canlanabiliyor. soğuk sokaklar, çirkin kambur, güzel çingene, ateşin etrafındaki evsizler, o koca çan...

the good place

bu dizinin hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum. ben bütün sezonları kahkahalarla ve hiç sıkılmadan izledim. biraz absürt komedi olduğunu düşünerek mantık aramadan izlerseniz daha çok keyif alırsınız

brooklyn nine nine

bölümleri yaklaşık yirmişer dakikadan oluşan polisiye komedi dizisi. izlediğim en komik dizilerden biridir. özellikle yemek falan yerken bayağı sarıyor

gidiyorum bu

"sen beni öpersen belki de aşkımız pratik karşılık bulur
ne ikna edici bir intihar biçimidir şimdi göz göze gelmek
elbette ata binmek gibidir seni sevmek sevgilim
elbette gayet rasyoneldir attan atlamak.
-freud diye bir şey yoktur"

sherlock holmes

en sevdiğim yabancı dizidir. her bölümünde emek var ve sırf izleniyor diye uzatılan, sıkıcılaşan yapımlardan değil. esas karakter olan sherlock izlemeyi en sevdiğim karakterlerden biri.

suskunlar

en sevdiğim türk dizisi. en iyi dizilerden ilk 10a girer bence. karakterleri, atmosferi, oyuncuları, müzikleri mükemmel. ancak 2. sezon benim en büyük hayal kırığımdır. 2. sezonun tekrar çekilmesini çaresizce bekliyorum...

the truman show

truman burbank, çok güzel bir ada içinde yaşamaktadır. bir evi, güzel bir işi ve çok sevdiği bir eşi vardır. fakat truman haricindeki herkes bunun oyun olduğunu bilmektedir. truman'ın hayatı gerçek zannettiği stüdyolarda geçmektedir. truman hayatı otuz yıl boyunca aralık vermeden ve reklam vermeden 24 saat boyunca canlı yayın olarak televizyonlarda yayınlanmaktadır. truman'ın bütün ailesi tamamen sahtedir..

film önerisi

ninth gate, shutter island

şeker portakalı

yaşınız kaç olursa olsun okuyunca zeze ile birlikte küçük bir çocuk oluyorsunuz.

masumlar apartmanı

yeşilçam da münir özkul ve adile naşit her şeyin tip değil oyunculuk ile de filmlerin izleneceğini göstermişti. bu dizi de çok iyi oyunculukları ve akla hayale gelmeyen psikopatlıklarıyla izletiyor

Toplam entry sayısı: 1250

ismail abi

moda anlayışına hayran kaldığım kişilik :s
ayrıca ağlatacak kadar acıklı bişeyi bile ismail abiden dinlemek ne kadar gülümsemeye yol açar
iskender :"-biliyor musun ismail, mecnun'un en sevdiği tatlı tulumbadır. tulumbanın hastası. tulumbayı gördü mü dayanamaz.
ismail abi: -he biliyom. en ucuzu o çünkü. şimdi baklava dünya para ya. o yüzden tulumba seviyo yoksa tulumba sevilir miymiş allah aşkına. adı üstünde tulumbaaa.

bak şimdi duygulandım yine

deadpool

deadpool, tim miller'ın yönetmenliğini yaptığı, 2016 amerikan yapımı aksiyon-komedi türündeki süper kahraman filmidir. ünlü marvel çizgi roman karakteri deadpool'dan uyarlanmıştır.

kasım ayı hediye kitap :

@yarım akıllı üyemiz bu ay kazandığı kitabı çok güzel bir davranış sergileyerek hakkını bir kütüphaneye hediye edilmesini istemiştir ve gerekeni yapıyoruz ihtiyacı olan bir kütüphaneye kitap hediye edeceğiz bu davranışı için tekrar arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.
burdan hangi kütüphaneye kitap hediye ettiğimizin bilgisini paylaşacağım ;)

cemal süreya

kim istemez mutlu olmayı
ama mutsuzluğa da var mısın? diyen şair

ölüme vurgun

(bkz:cansu durgun)'un yazdığı kitaptır
“nefes alıyorsak hala umut var demektir”

ismail abi

moda anlayışına hayran kaldığım kişilik :s
ayrıca ağlatacak kadar acıklı bişeyi bile ismail abiden dinlemek ne kadar gülümsemeye yol açar
iskender :"-biliyor musun ismail, mecnun'un en sevdiği tatlı tulumbadır. tulumbanın hastası. tulumbayı gördü mü dayanamaz.
ismail abi: -he biliyom. en ucuzu o çünkü. şimdi baklava dünya para ya. o yüzden tulumba seviyo yoksa tulumba sevilir miymiş allah aşkına. adı üstünde tulumbaaa.

bak şimdi duygulandım yine

pardon

asumannn

 spoiler!
ayrıca ben kahvede herkese asuman benim ki demişim artık ağızdan çıkmış bi laf var ortada

kasım ayı hediye kitap :

@yarım akıllı üyemiz bu ay kazandığı kitabı çok güzel bir davranış sergileyerek hakkını bir kütüphaneye hediye edilmesini istemiştir ve gerekeni yapıyoruz ihtiyacı olan bir kütüphaneye kitap hediye edeceğiz bu davranışı için tekrar arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.
burdan hangi kütüphaneye kitap hediye ettiğimizin bilgisini paylaşacağım ;)

aşk 101

türk yapımı netflix dizisidir. atiye'nin durgunluğuna rağman tamamını izledim hakan: muhafızı 3-5 bölüm ancak izleyebilmiş birisi olarak söylüyorum dizi kendi alanında başarılı ve izlettiriyor bölümlerin kısa olması güzel 90lı yılları yansıtmakta çok iyi olunmasa da takılınması gereken bir durum değil karakterler tek tek çok başarılı buldum özellikle sinan ve osman ikisi süper hiç izleyeceğim bir tarz diye düşünmemiştim ama idare eder eğlenceli bir dizi. müzikleri için ayrı parantez açılır mükemmel

game of thrones

17 nisan 2011 tarihide başlayıp 7 sezondur devam eden game of thrones dizisi; george r. r. martin’in buz ve ateşin şarkısı romanından uyarlandı ve daha sonra da kitap serisinden konuları işleyerek yoluna devam etti. david benioff ile d. b. weiss tarafından yaratılan fantastik televizyon dizisi abd televizyon kanalı hbo'da yayınlanmaktadır. westeros denilen bir dünyada yedi krallıktan bahsediliyor.

ağustos ayı kitap çekilişi

https://www.instagram.com/p/BYqS0QKhn8S/

#bivido ağustos ayı kitap çekilişi talihlileri @benim.raflarm @okuryazarkivircik ve papatyaninguncesi buradaki isimler bivido.com sitesindeki kullanıcı isimleridir arkadaşları tebrik ederiz gelecek ay görüşmek üzere katılımlar için tüm üyelere teşekkürler. adres bilgisi için instagramdan veya bivido.com sitesinden samsam ile iletişime geçerseniz en kısa zamanda kitaplar elinize ulaştırılacaktır. kitap seçimi d&r en popüler kitaplardan istediğiniz bir kitap olacaktır.

şair

"belki bazen intikam adalet kadar iyidir," dedi..

baba parası

önceki filmleri baz alarak gittiğim film kahkahalar atmadım ama zaten öyle bir beklentimde yoktu son zamanlarda o kadar güldüğüm tek film (bkz:cinayet süsü) oldu. kıbrıs şivesi ancak bu kadar güzel yapılabilir (bkz:ahmet kural) zaten çok yetenekli bir oyuncu eğlenceli film olarak izlenebilir
ama ilk filmleri (bkz:çalgı çengi) nin tadı hala damağımda

kelebekler

yönetmenliğini ve senaristliğini (bkz:tolga karaçelik)'in gerçekleştirdiği 2018 çıkışlı komedi-drama türündeki sinema filmidir.
başrollerinde (bkz:bartu küçükçağlayan) (bkz:tuğçe altuğ) ve (bkz:tolga karaçelik) oynuyor

güzel ve absürd bir film imam karakteri güzel olmuş (bkz:serkan keskin) e daha çok rol verilmesini isterdim filmin sonu çok harika böyle filmleri seviyorum

niccolo machiavelli

floransa-italya doğumlu, düşünür, devlet adamı. (bkz:prens)