ve dağlar yankılandı

(bkz:khaled hosseini) tarafından yazılmış 424 sayfalık bu kitap roman, edebiyat türlerine sahiptir.orjinal adı and the mountains echoed olan bu kitap (bkz:püren özgören) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9786051416779 ısbn numarasına sahiptir.
kitabın ilk sayfalarında can yakan bir masalla karşılıyor sizi bir baba.oğluna anlattığı masalın kitaba yön vereceğini o an hissediyor,hüzünle çeviriyorsunuz sayfaları.abdullah ile peri'yi okurken,satırları bulanıklaştırıyor nemini tutmaya çalıştığınız gözler.aşk,aile,kardeşlik bağları üzerine gün yüzü görmemiş sözler,harfler bırakıyor yazar ve ilk 150 sayfayı en muhteşem şekilde örüyor.tam dünya çapında ses getiren "uçurtma avcısı ve bin muhteşem güneş" e emsal bir roman derken;2. yarısıyla, gereksiz insan kalabalığıyla örseliyor romanı,hırpalıyor.
afgan yazar khaled hossaını'nin bu romanı yazım sürecini bilmiyor olsam;ilk yarısını hayatının başka,ikinci yarısını bambaşka bir döneminde yazmış olduğu tahminini yürütürdüm.öyle ayrık,öyle sonradan eklenmiş gibi.eğer roman yalnızca peri ile abdullah'ın hikayesi üzerinden yürüseydi; okurları tarafından bu kadar eleştirilen bu 3. kitabı, dünyaya adını duyurduğu ilk iki kitabının yankısından bile büyük olurdu fikrimce.
afgan doğumlu bir amerikan vatandaşı olduğu için; köklerinden dolayı amerikalılar, amerikanlaştığı iddiasıyla afganlar tarafından kabul görmeyen khaled hossaını, ortadoğu gerçeğini en muhteşem şekilde anlatan ve hafızalara miras bırakan yazardır. yine de "bin muhteşem güneş" benim en sevdiğim kitabıdır. tavsiye ederim.