veba

(bkz:albert camus) tarafından yazılmış 303 sayfalık bu kitap roman, edebiyat türlerine sahiptir.orjinal adı la peste olan bu kitap (bkz:nedret tanyolaç öztokat) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9789755107677 ısbn numarasına sahiptir.
oran sehri veba salgınıyla sarsilir. beklenmeyen bu salgina kaynak olan ölü fareleri basta kimse fazla ciddiye almaz. zamanla hastalık yayılıp tüm şehre yayılmaya başlayınca tüm insanlar pamuk olur. ınsanlar umutsuzluk içindedir. sehir hastaligin yayilmamasi icin tecrit edilir. ınsanlar umutsuzluk içindedir. hastalık adım adım yayılırken şehirden kaçmaya çalışanlar, isyan edenler durumu içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. ınsanlar artik yavas yavas bu tecrit altında öleceklerini düşünerek kaybettikleri, yapamadiklari üzerine düşünmeye baslar.ama doktor rieux, tarron ve grand'ın mucadele ve müthiş çabasıyla hastalık gerilemeye baslar. bir süre sonra da salgın sona erer. kitapta esas değinmek gereken konusundan cok camus'un insanlara bakış açısıdır. kitapta iyi bir insan psikolojisi tahlili yapıldığını görebiliriz. ınsanların umutsuzluk icinde neler düşündüğü ve neler yapabileceği üzerine ders alınması gereken nüanslar barındırmaktadır. ınsani insan yapan özgürlüğü, umutlarıdır. bunları alırsanız elinden ruhu yok olmus kemik torbasından ibaret olacaklardır. ınsanların en büyük korkusudur felaketin yazgıya dönüşmesi!
“veba” albert camus’un oran şehrini ele geçiren bir veba salgınını anlattığı fakat alt metinlerinde varoluşçuluk,toplumbilim,din, hukuk cezayir tarihi , nazi katliamı gibi konulara değindiği kütüphanenizdeki yerini alması gereken kitaplardan biri.(bkz:albert camus)