yafes'in oğulları yada taşı efsanesi

bir türk mitolojisi eseridir. farklı ve birazda yüzüklerin efendisine benzese de içinde türklere özgü motifler taşımaktadır. geçmişimize dair merak uyandıracak ve sizi araştırmaya sevk edecek olan bir serinin ilk kitabidir. fantastik ve mitolojiye ilgi duyanların kütüphanesinde olması gereken bir eser diye düşünüyorum. yazarın kullandığı dil biraz basit olsa da kitabı okurken akıcı olması nedeniyle zevkle okuyabilirsiniz.
büyük tufan'dan sonraki dört bin yıl boyunca insanlığı belli bir noktaya getirmek şüphesiz ki kolay olmamıştı. bulca kağan ve onun soyundan gelen türküt kağanlarına, mu'nun yaşadığı felaketten sağ kurtulmayı başarabilen birkaç din adamı, birtakım olağanüstü özellikleri olan "yada taşı"nı ve tüm zamanların gizemli antik bilgilerini ihtiva eden "bilgelik kitabı"nı vermemiş olsaydı bu kardeşçe dünyayı oluşturmak mümkün olmayacaktı.

fakat şeytan erlik orta dünya'daki kardeşliği sağlayan yada taşı'nı çalarak büyük bir kaosun hükümranlığını başlattı. adaletin egemen kılınmasını sadece yafes'in oğulları başarabilirdi. ama önce şeytan erlik'i yenmeleri gerekiyordu.

yüzüklerin efendisi, hobbit, harry potter ve açlık oyunları gibi eserleri sevenlerin mutlaka okuması gereken bir roman...