yüzüklerin efendisi

(bkz:j. r. r. tolkien) tarafından yazılmış 1015 sayfalık bu kitap roman, fantastik, edebiyat türlerine sahiptir.orjinal adı the lord of the rings olan bu kitap (bkz:bülent somay, çiğdem erkal ipek) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9753423472 ısbn numarasına sahiptir.
sanırım hayatımın yarısı diyebilirim bu seri için. (bkz:j.r.r.tolkien) ne yazmış diyorum her seferinde. hayal gücüyle, gerçeği bu kadar güzel entegre etmek, insanı middle earth varlığına inandırmak büyük ustalık. fakat kimsenin bu kitabı okuyup, bu filmleri izlediğinde ne olmak istediğine karar verebileceğini sanmıyorum. elflerin mi hobbitlerin mi yerinde olmak isterdim hala karar veremiyorum ben. bazen düşünüyorum kitabı okurken mi hayal ettiğim orta dünya daha güzeldi yoksa peter jackson'ın yarattığı orta dünya mı daha güzeldi? evet evet tolkien'den sonra bu kitabı ve bu filmi efsane yapan jackson'dı. filmi bu derece güzel yapan jackson'ın bu derece samimi ve gerçekçi sahneleri çekmiş olması belki de. mesela ork seslerini kaydetmek için bir futbol sahası insanı bağırmaya ikna etmesi ya da hani şu her seferinde tebessüm ettiren gandalf'ın başını çarptığı sahne var ya o sahnenin filmde olmaması fakat o sırada gerçekten başını çarpan gandalf'ın ve jackson'ın bu sahneyi koymak istemeleri samimiyetin göstergesi bence. neyse size tavsiyem hobbit serisinden sonra lord of the ring serisini vakit kaybetmeden izlemeniz. sizi de etkisi altına alacağına eminim. belki sizinle orta dünya'da lothlorien'de ya da white tree'nin altında oturup sohbet ederiz. hadi koşun.
hocam yetmiş beş liralık resimli hobbit serisini almak caiz mi?
(bkz:msnobody)
hayal gücündeki hobbit dünyam mı yoksa çizilen resimler mi? hayaller yıkılabilir mi? sonunda hüsran yoksa eğer alınmalı!
kitabı da filmi de mükemmel olan, kitap ile bire bir olan belki de ilk ve tek film.
iyiki de filmlerini izlemeden önce okumuşum dediğim kitap serisi
kitapları ayrı filmleri ayrı güzel olan bir seri. herkesin mutlaka denk geldiği bir uyarlama. özellikle gollum'un 'kıymetlimiss' repliği herkesçe biliniyordur bence :)
önce kitaplarını okumak istiyorum sonra da filmlerini izleyeceğim
hem kitaplarını hem filmlerini bitirmiş biri olarak hala "orta dünya'da yaşamak nasıldır?" şeklinde beni düşüncelere atan inanılmaz güzel yapımdir. enteresan olarak film çekileceği zaman hiçbir yapım şirketi bu filmi almak istememiş sebebi de senaryosunun çok uçuk olduğu imiş. batmak üzere olan new lines cinema tarafından son kurşun atımı olarak alınmış ve sinemada rekorlar kırarak bir şirketi ardından bütün dünyayı sarmıştır.
not: 10/10