yüzyıllık yalnızlık

(bkz:gabriel garcia marquez) tarafından yazılmış 464 sayfalık bu kitap roman, edebiyat türlerine sahiptir.orjinal adı cien anos de soledad olan bu kitap (bkz:seçkin selvi) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9789750719363 ısbn numarasına sahiptir.
yüzyıllık yalnızlık kitabını okuduğunuzda iliklilerinize kadar yalnızlığı hissedeceksiniz. kahraman, maceraperest ya da aile babası kim olursa olsun sonunda yalnız kalmaya mahkûmdur marquez ustaya göre. bazen bir kestane ağacıyla neredeyse bütünleşerek, bazen yaşlılık gelip çatınca alıp başını giderek, bazen de bir çalışma odasına kapanıp tüm dünyayla ilişkiyi keserek ölümdür yalnızlığın en büyük trajedisi. .
ve eserde macando kasabasının cennetten cehenneme evrilmesini izleriz üzülürek. sömürüyle tanışan halkın yaşamına etkilerini irdeleriz. iç savaş, ölüm, hırsızlık artık alışılagelmiş sıradan şeylerken huzur ise ütopya halini almıştır macondo halkı için. marquez romanın esas kahramanları buendia ailesi üzerinden ilişkilere ve aileye de değinir. aile içi yaşananlar sonrası macondo kasabasının düşüşüne benzer bir son bekler buendia ailesini ve soyları tükenerek yokolurlar. .
✏"yalnızlık, anılarını ayıklamış, yaşamın yüreğinde biriktirdiği özlem dolu süprüntüleri yakmış, geriye en acı anıları bırakarak onları arıtmış büyütmüş, sonsuzlaştırmıştı."✏
gabriel garcia merquez' in 1982 nobel ödüllü kitabıdır. ilk sayfasında soy ağacı yer alan ve bir ailenin yüzyıllık tarihi , bir kasabanın da yüzyıllık tarihini anlatan ve devamında süregelen konuların anlatıldığı bir kitaptır.