zıkkımın kökü

"muzaffer izgü", vefat ettikten sonra yeni nesil onu öğrendi. ben şuncacık çocuktum " zıkkımın kökü"nü okuduğumda. bu kitabın içeriği hakkında yazmayı çok isterdim fakat sadece yorumlanması bile sayfalarca sürer. ağaç yaşken eğilir düşüncesindeyseniz, önce kendiniz okuyun sonra yarının sahiplerine okuyup, anlatın.
zıkkımın kökü aslında hem film hem de bir kitaptır. çocukken izlemiştim. filmle alakalı olan muzaffer izgü'nün vefat ettiğini öğrendiğim için bu filmden bahsetmek istedim.

yönetmenliğini memduh ün'ün yaptığı film, 1912'de muzaffer izgü'nün yazdığı zıkkımın kökü isimli kitaptan uyarlanmıştır.

filmde muzaffer izgü'nün kendi kaleminden kendi çocukluğunu, fakirliği ve dönemin adana'sını görüyoruz.

başkahraman muzo( muzaffer izgü ), adana'da annesi, babası ve ağabeyiyle birlikte bir gecekonduda yaşamaktadır. babası işsizdir ve oldukça yoksullardır. muzo, eve katkı sağlayabilmek için küçük yaşına rağmen pek çok işte çalışır. o hem çalışacak hem de okuyup büyük adam olacaktır.

ayrıca çok sevdiği balonların peşine takılarak hayaller kurar. tutkunu olduğu sinema sayesinde küçük film parçalarını birleştirir ve mahalledeki arkadaşlarıyla sinemacılık oynar.

muzaffer izgü'nün vefat ettiğini öğrendiğimde sanırım içimdeki çocuk biraz daha büyüdü ve masalsı dünyasından bir nebze daha uzaklaştı. çünkü muzaffer izgü, benim için çocukluğumdan bir parçaydı.

yönetmen: memduh ün
senaryo: memduh ün, macit koper
yapımcı: kadri yurdatap
müzik: cahit berkay
yapım yılı: 1992
süresi: 90 dk.
eser: muzaffer izgü
yapım: mine film

oyuncular: emre akyıldız ( muzo), menderes samancılar, meriç başaran, elif inci, günay girik, sırrı elitaş, eray demirkol, erdal cindoruk