guguk kuşu

guguk kuşu, 1975 abd yapımı dramatik filmdir. özgün adı one flew over the cuckoo's nest olan filmin yönetmeni milos forman'dır. 1962'de ken kesey tarafından yazılan aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmıştır.
defalarca izlenen, ancak hala azı anlanabilen film. keşke daha çok izlense. ara ara yine izlense. ne izlesek ya'da cevap olsa. başrolde jack nickolson olmasa bunca etkiler miydi seyirciyi bu senaryo, bilemiyorum. ama iyi bildiğim şey şu ki, bu film bize, aykırılık nedir, hangi durumlarda kullanılır ve nasıl olağanüstü güzellikte sonuçlar doğurur'u çok yerinde gösteriyor.
ha bir de, filmi izlerken kendimi tımarhanedeki insanlarla arkadaşlık kurarken hayal etmiştim. onları çok sevmiştim. en çok da basketbol oynamayı.
1976 yılında, en iyi aktör, en iyi aktris, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama ve en iyi görüntü alanlarında beş oscar kazanmış bunların dışında 11 ödül daha kazanmış akıl hastanesinde geçen mükemmel bir film hastalarla hemşire arasında yaşanan olaylarla çok güzel sistem eleştirisi yapılan filmdir. jack nicholson için söylenecek çok şey yok ama dğer oyuncularda mükemmel gerçekten rollerinin hakkını vermiş.

 spoiler!
filmin en güzel sahneleri kaçıp balık tutmaya gittikleri ve basketbol oynadıkları yerler yüzünüzde bir gülümseme oluyor
harika bir oyunculuk , eski filmleri izlemeye her ne kadar sevmesem de kadro ve senaryoyla harika bir film olmuş